Panele solarne Bielsko Biała

Dom energooszczędny lub pasywny to budynek, w którym zastosowano rozwiązania pozwalające na pozyskiwanie energii bez ponoszenia kosztów przez inwestora. Mowa o pompach ciepła oraz fotowoltaice. Właściwie dopasowane ze sobą komponenty pozwalają na zminimalizowanie poboru prądu przez urządzenie wykorzystywane do ogrzania wnętrz obiektu oraz wody użytkowej. Nasza firma zajmuje się sprzedażą i montażem elementów wspomnianych układów, które są również przyjazne dla środowiska. Pomagamy także w uzyskaniu dotacji na tego typu inwestycje – m.in. na terenie Bielska-Białej.

Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Domy jednorodzinne ogrzewa się obecnie najczęściej poprzez spalanie paliw w specjalnie przystosowanych do tego celu kotłach. Nawet przy użyciu materiałów opałowych określanych jako ekologiczne, w trakcie wydzielania energii cieplnej generowane są przez piec spaliny. Odprowadzone przewodem kominowym zanieczyszczenia trafiają z powrotem do środowiska. Taki proces nie występuje przy zastosowaniu nowoczesnych pomp ciepła. Przy wyborze tego urządzenia należy jednak wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.

Przede wszystkim jego rodzaj. Na rynku dostępne są pompy czerpiące energię cieplną z gruntu, wody bądź powietrza. Ich typ powinien być dostosowany do warunków panujących na konkretnej posesji, planowanego budżetu dla inwestycji i pożądanej mocy potrzebnej do efektywnego ogrzania budynku. Ważną kwestią jest też zasilanie. Może być ono jedno- lub trójfazowe. Pod tym względem powinno być zgodne z charakterystyką użytego w instalacji fotowoltaicznej inwertera. Nasi specjaliści pomogą w dopasowaniu komponentów obu układów – tak, by zapewniały one maksymalne oszczędności.

Dlaczego warto połączyć fotowoltaikę z pompą ciepła?

Koszty pobierania energii elektrycznej z sieci nieustannie rosną. Stanowią tym samym coraz większe obciążenie finansowe m.in. dla właścicieli domów jednorodzinnych. Mogą oni jednak z powodzeniem uniezależnić się od dostawców prądu poprzez budowę własnej elektrowni, w której kluczowe są panele słoneczne. Fotowoltaika umożliwia zasilanie urządzeń codziennego użytku, jak i dodatkowych systemów znajdujących się w budynku czy na posesji. Darmową energię z instalacji fotowoltaicznej może wykorzystać chociażby pompa ciepła. Jej sprężarka do działania potrzebuje prądu elektrycznego, który pobierany jest bezpośrednio z sieci.

Mimo widocznych oszczędności związanych z ogrzewaniem domu i wody użytkowej przez taką pompę, nadal nie jest ona zatem urządzeniem całkowicie bezkosztowym. Staje się nim dopiero po zasileniu przez fotowoltaikę. To właśnie z tego względu warto połączyć te dwa ekologiczne rozwiązania – szczególnie w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Zapewni to stałe, duże oszczędności oraz bezproblemowe działanie pompy ciepła nawet w bardzo niskich temperaturach. Montażem wszystkich komponentów takich układów zajmujemy się kompleksowo m.in. na terenie Bielska-Białej.

Czy fotowoltaikę i pompę ciepła można zainstalować w gotowym już domu?

Przed wprowadzeniem ekologicznych rozwiązań w zakresie pozyskiwania energii budynki były zasilane jedynie prądem z sieci, a do ogrzania ich wnętrz wykorzystywano wyłącznie kotły na paliwa stałe. Obecnie odchodzi się od takich metod, wykorzystując nowocześniejsze i przede wszystkim przyjaźniejsze dla środowiska pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne. Możliwe jest zastąpienie nimi starych elementów układów elektrycznych i grzewczych. Co więcej – wykonanie termomodernizacji to podstawa do otrzymania rządowych dotacji.

Dofinansowania na tego typu inwestycje pozwalają znacząco zniwelować koszty przedsięwzięcia. Są one pokrywane m.in. z programu „Mój prąd”. Fotowoltaika połączona z pompą ciepła z powodzeniem może być zatem zainstalowana w gotowym już domu. Panele solarne dopasowuje się do konkretnego obiektu i zapotrzebowania na prąd. Zajmą się tym specjaliści z naszej firmy, którzy są w stanie w krótkim czasie przeprowadzić montaż instalacji fotowoltaicznych oraz dodatkowych urządzeń, np. wspomnianych pomp ciepła. Usługi świadczymy m.in. na terenie Bielska-Białej – zapraszamy do kontaktu!