Pompy ciepła COP

Decydując się na montaż pompy ciepła i poszukując odpowiedniego urządzenia, z pewnością zależy Ci na jak najwyższej wydajności jego działania. Na jakie parametry w takim razie zwracać uwagę? Jedną z kluczowych zmiennych wpływających na efektywność i jakość danego modelu jest współczynnik COP. O jakich wielkościach informuje jego wartość i dlaczego ma ona kluczowe znaczenie w kontekście wyboru urządzenia?

Współczynnik COP – dlaczego jest istotny przy wyborze pompy ciepła

Parametr, o którym mowa, to akronim stworzony od słów coefficient of performance. Określa on relację pomiędzy generowaną mocą grzewczą a pobieraną energią, jaką potrzebuje do działania pompa ciepła. Ujmując to prościej, COP definiuje ilości ciepła zapewnianego przez urządzenie w stosunku do pozyskiwanej przez nie elektryczności wymaganej do napędzenia sprężarki w ciągu jednej sekundy. Co do zasady, im wyższa wartość tego wskaźnika, tym lepsza wydajność sprzętu, dlatego podczas poszukiwania odpowiedniego modelu zdecydowanie warto zwracać na niego uwagę. Niezwykle efektywny sposób, w jaki funkcjonuje pompa ciepła COP – sprawia, że bez wątpienia jest to jedna z najciekawszych dostępnych obecnie na rynku propozycji. Choć zakup całego systemu oczywiście wiąże się z pewnymi wydatkami, to całą procedurę można potraktować jako szeroko zakrojoną inwestycję, które zwróci się szybko dzięki znacznie mniejszym rachunkom za zużycie energii elektrycznej. Pompy ciepła tego typu to świetna propozycja dla klientów, którzy poszukują ekonomicznego i jednocześnie ekologicznego rozwiązania technologicznego.

Co równie istotne – opisywane urządzenia umożliwiają ogrzanie czynnika chłodniczego, co bezpośrednio przekłada się na jeszcze wyższą wydajność. Co zatem trzeba zrobić, żeby precyzyjnie obliczyć współczynnik efektywności i wydajności COP dla pompy ciepła? Konieczne do wykonania kalkulacje nie są wyjątkowe trudne, acz z praktycznego punktu widzenia zadanie to warto powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy uwzględnią wszystkie kwestie techniczne.

Współczynnik COP jest jednym z najistotniejszych aspektów z punktu widzenia wyboru pompy ciepła, ponieważ świadczy o efektywności jej działania. Jego znaczenie można porównać do normatywnego zużycia paliwa w pojeździe mechanicznym lub sprawności kotła gazowego. Należy mieć świadomość, że choć to nowoczesne urządzenie służy do pozyskiwania energii z otoczenia w celu utrzymania pożądanej temperatury w budynku, to jego funkcjonowanie jest napędzane przez prąd pozyskiwany z gniazdka. Aby móc liczyć na jak najwyższą efektywność pracy, warto zatem decydować się na modele, które zapewniają jak największe uzyski ciepła przy jak najmniejszym poborze energii. Z uwagi na fakt, że niezależnie od wartości współczynnika COP pompa ciepła pracuje na prąd, wiele osób decyduje się też na montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu jest on produkowany we własnym zakresie z całkowicie darmowego źródła – Słońca.

Jak obliczyć współczynnik COP dla pompy ciepła?

Aby obliczyć współczynnik COP, należy podzielić zużycie energii elektrycznej przez ilość prądu, jaki wytwarza dane urządzenie – obie zmienne wyraża się w kW (kilowaty). Warto przytoczyć przykład, jak ustalić efektywność pompy ciepła. Jeśli pobiera do pracy np. 2 kW i w tym samym czasie produkuje 8 kW, w jej przypadku parametr COP wynosi 4, co jest wynikiem ilorazu obu wartości (8 kW/2 kW=4). Należy jednak pamiętać, że jest on podawany przez producentów na podstawie wyników otrzymanych w badaniach laboratoryjnych, które odbywają się w ściśle określonych warunkach. W rzeczywistości jego wartość może być inna, bo w dużym stopniu zależy od zewnętrznych czynników, jak np. temperatura wody w instalacji.

Maksymalne i minimalne osiągalne wartości COP

Maksymalne osiągane wielkości tego współczynnika wydajności określa tzw.obieg Carnota. Wartości COP dla pomp ciepła podawane są dla konkretnych parametrów dolnego źródła i wody grzejnej. Realny poziom miernika oscyluje w przedziale 0,35-0,55. Minimalne wymagane wartości indykator Coefficient of Performance, zgodnie z polską normą PN 1451 określają przepisy decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej znakowania ekologicznego urządzeń cieplnych zasilanych elektrycznie, gazowo lub absorpcyjnie. Parametry te muszą być umieszczone przez producenta na tabliczce znamionowej i muszą odzwierciedlać wyniki przeprowadzonych badań własnych lub wykonanych przez specjalną jednostką akredytacyjną uznawana przez europejską organizację EHPA (European Heat Pump Association). Przykładowo solanka/woda to pompa ciepła, dla której COP musi wynosić co najmniej 4,30.

Na jakie jeszcze zmienne zwracać uwagę przy wyborze Pompy ciepła COP?

Równie istotne parametry to:

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy klient dysponuje odpowiednio usystematyzowaną wiedzą, która pozwoliłaby mu na samodzielnie dobranie najważniejszych elementów instalacji grzewczej lub na przeliczenie dostarczonej do poszczególnych pomieszczeń energii cieplnej. Jeżeli chodzi o pompy ciepła COP, to wszyscy nasi odbiorcy mogą liczyć zarówno na szeroko zakrojone doradztwo, jak i bardzo atrakcyjne warunki cenowe.

Jeżeli chcesz zamontować Jeżeli chcesz zamontować pompę ciepła i poszukujesz fachowców, którym możesz zlecić to zadanie, zapraszamy do współpracy z naszą firmą! Oferujemy kompleksowe usługi w tym zakresie obejmujące profesjonalny projekt, dostawę komponentów, całościowy montaż i podłączenie urządzenia.